چاکراها یوگا

چاکرای چهارم (آناهاتا)، عشق ورزی، عملکرد روانی و خصوصیات چارا

چاکرای چهارم، آناهاتا، عشق ورزی:

منطقه تحت نفوذ :

قلب ، خون و دستگاه گردش خون

قدرت روحی :

۱- قدرت دوست داشتن   ۲- نظم   ۳- تزکیه روحی

قدرت جسمانی :

۱- قلب  ۲- بالای پشت  ۳- سیستم گردش خون  ۴- قفسه سینه  ۵- زیر ششها  ۶- پوست

تاثیر مدیتیشن بر آناهاتا :

مدیتیشن بر  این چاکرا کیفیت های خالص عشق کیهانی را به ارمغان می آورد.  در آناهاتا نبض کیهانی و انسانی بر هم منطبق می شوند. درک پرانا در این مرکز به منزله نزدیک شدن به خدای درون است .

آنا (ana) به معنی نه و هاتا (hata) یعنی تصادم . وقتی پرانا به این نقطه برسد و کاملا درک شود دیگر هیچ جنگی با کسی یا چیزی نداری .

آناهاتا یعنی صدای بی صدا؛ همه صداها به سکوت تبدیل می شود و به عمق واقعیات درونی دست پیدا می کنی .

عملکرد روانی چاکرا  :

بخش پیشین : (کانون عشق)

انرژی پیوند انسان با تمام هستی در چاکرای آناهاتا است. اگر این چاکرا باز باشد به دیگران عشق می ورزیم . از این چاکرا هم مثل مانی پورا ریسمانی به شخصی که عاشق وی هستیم وصل می شود . (بند دل)  این مرکزی است که از طریق آن عشق می ورزیم، انرژی پیوند با تمامی عالم و هستی از این مرکز جاری است. به تناسب باز بودن این چاکرا ظرفیت عشق ورزی ما افزایش می یابد. هنگامی که این مرکز به درستی عمل کند به همه موجودات عشق می ورزیم. برای از بین بردن کینه و حسادت و … باید محبت کنی. سوختن چاکرای مانی پورا و رسیدن شعله به قلب ، کینه ها و حسادت ها و ….  می سوزد و تبدیل به محبت می شود.

بند دل در چاکرای آناهاتا :

ریسمانهایی از این چاکرا به قلب آنهایی که دوست داری وصل است . ( بند دل )

عواطف مربوط به عشق که در این چاکرا جریان دارد معمولا  سبب جاری شدن اشک از چشمها می شود.

اگر یاد بگیری با قلبت عشق را به دیگران هدیه کنی حسرت می خوری که چرا تاکنون قدر این نعمت را نمی دانسته ای. هر بار که عشق می ورزی زنده می شوی. اگر این چاکرا باز باشد شخص قادر می شود زیبایی نور درونی هر کس را ( حتی منفی ) ببیند.

عشق ورزی و انسداد آناهاتا :

در شرایط بسته بودن چاکرا دوست داشتن به معنای عشق ورزیدن بدون پاداش امری دشوار است.

چاکرای قلب در امر درمان مهمترین مرکز است. تمامی انرژی های جذب شده توسط هر یک از چاکراها از ریشه آنها به صورت عمودی انتقال یافته و به سمت چاکرای قلب حرکت می کند و سپس از دستها و چشمهای شفا گر خارج می شود. در هنگام شفادهی انرژی های زمینی در قلب به انرژی معنوی تبدیل می شود. قلب اصلی ترین جایگاه کیمیاگری است.

انرژی های عاطفی که مربوط به عشق می شوند چه عشق جنس مخالف و چه عشق خانوادگی در این چاکرا است؛ وقتی انرژی در این چاکرا جریان یابد اشک سرازیر می شود؛ باز بودن این چاکرا می تواند باعث روشن بینی شود.

بخش پسین : (محل تلاقی استخوان های کتف)

این قسمت به تمایلات نفسانی یا اراده مربوط  می شود. تمام خواسته ها یا هوس ها مربوط به این بخش می شود. از این چاکرا با دنیا ارتباط برقرار می کنیم. اگر این چاکرا درست کار کند مثبت اندیش خواهی بود و اراده خود و مشیت الهی را تفاهم می بخشی. خواست دوستمان را با تمایلات خود سازگار می کنیم. اگر چرخش این چاکرا معکوس باشد عکس قضیه اتفاق می افتد. در چنین شرایطی ما دچار سوء تعبیر می شویم که مشیت خدا و خواست دیگران برخلاف خواست ماست. به جای اینکه خودمان را مدد کار بدانیم آنها را زیر پا له می کنیم. اگر هردوی این چاکرا باز باشد شخص خود را وا نهاده می گذارد، به همه اعتماد می کند و به همه عشق می ورزد و مشیت الهی را پذیرا می شود.

اعتماد و عشق ورزی :

اعتماد ناب ترین چیزی است که تو را به قلب راهنمایی می کند. به محض اعتماد کردن به کسی به قلبش وارد میشوی و او نیز وارد قلب تو می شود. اگر چاکرای قلب باز باشد شخص می تواند بر زمین غلبه کند و جسم اثیری آنچنان قوی می شود که فیزیکی هم معلق می شود.

اگر این دو بخش درست کار نکنند و انرژی جذب نکنیم بجای عشق ورزیدن به اطرافیان و اعتماد ، نسبت به دیگران اعمال قدرت می کنیم و کسی که اعمال قدرت می کند منیت پیدا می کند و نفس شعار می دهد هر چند که انسان باشی باید بدنبال منافع خود باشی . در اثر کمبود محبت (انرژی) دل می گیرد و چاکرا بسته است ، زمانیکه شروع به گرفتن انرژی می کنیم اشک سرازیر می شود.

پست های مرتبط

بسته شدن چاکراها، نقش محیط و تربیت والدین در شکل گیری کالبد اختری کودک

موکتی

راه یوگا سفری به درون و جایگاه و دست آوردهای آن در عصر حاضر (قسمت اول)

موکتی

خلسه چیست، انواع آن و چه پیامدهای مفیدی برای ما دارد؟ (قسمت اول)

موکتی

ارسال نظر