روابط روان

سد شناختی در روابط زناشویی، از عوامل سردی زوجین و شیوه ارتباط موثر

سد شناختی - ارتباط موثر

عوامل مهم ارتباط موثر در روابط زناشویی :

ارتباط موثر در روابط زناشویی یکی از عوامل مهم در تثبیت بنیان خانواده است؛ برای تقویت این ارتباط باید زوجین به مسایل آزادی فردی، صمیمیت و عشق، اعتماد و تعهد و وفاداری، اهمیت زیادی قایل شده و حتما به یک تفاهم و اتفاق نظر کلی رسیده باشند و در این راستا بایستی عوامل ایجاد سد شناختی در روابط را شناسایی کرده و راه کارهای رفع آن را اعمال کرد.

صمیمیت و صداقت از نشانه های عشق در روابط :

یکی از اجزای اصلی عشق و ازدواج خوب، صمیمیت است و هرچه صمیمیت بین زوجین بیشتر باشد، درجه عشق آن ها نیز بیشتر خواهد بود؛ همچنین زوجین بایستی با یکدیگر صداقت داشته، بطوری که احساسات و افکار خود را باهم در میان بگذارند و هرچه میزان رازها بینشان کمتر باشد، صمیمیت آن ها نیز افزایش خواهد یافت.

مفهوم آزادی در روابط :

از طرفی دیگر بحث آزادی و حریم خصوصی را داریم که بایستی سه شرط را با خود به همراه داشته باشد:

 • مخالف تعهد و وفاداری نباشد؛
 • به حریم و حق و حقوق دیگری تجاوز نشود؛
 • اعتماد به همراه بیاورد؛

زمانی که زوجین به این مرحله برسند، دیگر فرد لازم نمی‌بیند و به خود نیز اجازه نمی‌دهد که به حریم خصوصی همسرش وارد شود؛ و در صورتی که بر اساس حس کنجکاوی، به حریم خصوصی همسرش وارد شود، از بروز چنین مسئله ای به هم ریخته، آشفته و عصبانی نخواهد شد و آن را به عنوان تجاوز به حریم خصوصی خود تلقی نخواهد کرد و این حق را برای همسرش قائل خواهد شد.

در مواردی عواملی دست به دست هم داده و موجب سردی روابط و مانع شناخت و دور شدن زن و شوهر از یکدیگر می شوند که از این موارد به عنوان سدهای شناختی یاد می شود؛ در بندهای زیر به چند مورد از سدهای شناختی روابط زناشویی اشاره می شود :

 اولین سد شناختی :

اولین سدی که مانع شناخت زوجین از یکدیگر است، این است که من حق ندارم از همسرم بخواهم که به خاطر من، خودش را تغییر دهد؛ در عین شایع بودن این موضوع شما وادار به سکوت می شوید و بین خود و همسرتان فاصله بزرگی ایجاد می شود؛ شما این شانس را از دست می دهید که بدانید همسرتان خواستار جبران نارضایتی های شما هست یا نه!.

چرا خودت را مستحق نمی دانی؟! این زندگی، زندگی توست.

دومین سد شناختی :

اگر نیازم را به زبان بیاورم فقط به خشم و ناراحتی همسرم دامن زده ام؛ پس بهتر است ناراحتی را برای خودم نگه دارم؛ بایستی هر همسری بعضی اوقات به خاطر عدم نابودی زندگی زناشویی از آرامش کاذب حذر کند، بهتر است که هر لحظه که احساس کردید باید نیازتان را به زبان بیاورید، آن نیاز گفته شود.

سومین سد شناختی :

من که نباید لقمه بجوم و در دهان همسرم بگذارم، همسرم باید خودش شعور داشته باشد! این تصور باعث سوءتفاهم خواهد شد و از همه مهمتر باعث ناامیدی.

چهارمین سد شناختی :

من نمی توانم کاسه گدایی به دست بگیرم، کاسه گدایی عشق؛ اگر مجبور به چنین کاری باشم می خواهم صد سال سیاه که عشق ندهد! این برای شما آسانتر است که از همسرتان بخواهید که زباله را دم در بگذارد یا از محیط کار چند بار به شما زنگ بزند، اما خیلی برایتان سنگین است که از او بخواهید که به شما بگوید دوستت دارم!.

مردم وقتی می بینند بر حسب نیاز عشق دریافت می کنند، از گفتن حرف های عاشقانه ابا دارند و از اینکه بخواهند همسرشان احساسات عاشقانه اش را به زبان بیاورد، در خود احساس حقارت می کنند؛ اما اگر شنیدن جمله دوستت دارم برایتان مهم است، آن را به فهرست درخواست های زندگی اضافه کنید؛ بگویید دوست دارید حرف های محبت آمیز بشنوید که واقعاً از صمیم قلب است.

پنجمین سد شناختی :

همسرم برای اینکه فقط مرا گول بزند و برگرداند به من بذل و بخشش می کند؛ به محض اینکه به او اعتماد کنم دوباره همان آش و همان کاسه است!

ششمین سد شناختی :

این همسر من است که نگذاشت آب خوش از گلوی من پایین برود و امید من را ناامید کرد؛ پس کسی که اول باید تغییر کند اوست!

 

چه عواملی باعث می شود که از بابت رفتارتان احساس عذاب وجدان نکنید؟
 • تا وقتی معشوقم را دوست دارم، رابطه پنهانی مجاز است!
 • تا وقتی همسرم را دوست ندارم رابطه پنهانی مجاز است!
 • چیزی که همسرم از آن خبر ندارد طبعاً ناراحتش هم نمی کند!
 • یک عشق، یک هوسبازی پنهان لطمه ای به زندگی زناشویی ما نمی زند!
 • مگر آدم چند بار دنیا می آید؛ این حق من است که تا جایی که می توانم از این زندگی و از این اوقات لذت ببرم!
 • نیاز روحی ام را از معشوقه ام تأمین می کنم بقیه را از شوهرم!
 • شادی، از قبال ارتباط با معشوق پنهانی باعث دوام زندگی ماست!
 • رابطه پنهانی من به نفع همسرم هست، از من آدم شادتر و مثبت تری می سازد؛ پس می توانم همسر بهتری باشم!
 • رابطه پنهانی من باعث شده که بدون از هم پاشیدن خانواده نیازهای روانی ام را ارضاء کنم؛ من این کار را به خاطر بچه هایم انجام می دهم!
 • چه کسی گفته است من باید به ازدواج تک همسری پایبند باشم!
 • من هیچ کنترلی بر هوس هایم ندارم!
 • چرا باید برای اینکه همسرم احساس امنیت یا خوشی بکند نیاز خودم را قربانی کنم!
 • من هیچوقت قول ندادم که بی نقص باشم!
 • اگر خودم را دربست به یک نفر بسپارم و متعهد بمانم ضربه بزرگی به خودم زدم!
 • این حق من است که بخشی از خودم را از همسرم پنهان نگه دارم!
وابستگی و خودخواهی، موجب تداوم روابط نامشروع :

تذکر : همیشه غصه از دست دادن معشوق رکود بزررگی در زندگی ما بوجود می آورد (برای کسانی که درگیر ارتباطات پنهانی هستند)؛ بنابراین این موضوع بسیار گران تمام خواهد شد؛ آنها پیش خود اعلام می کنند چطور می شود که کسی را که باعث شد احساس خوب و بی نظیری از خودم پیدا کنم از یاد ببرم.

قطعاً بعد از هر قطع کردن رابطه نامشروع ممکن است از ترک معشوق احساس بدی داشته باشید و ماه ها یا سال ها برای از دست دادنش ماتم بگیرید؛ این مونس جدید همچون شریانی حیاتی، شما را به دنیای به ظاهر صمیمیت و هیجانات جنسی که فکر می کنید از آن محروم مانده اید وصل می کند!.

 

لینک پیج ما در اینستاگرام

پست های مرتبط

آینده رویایی خود را بسازید (روز ۲۷ مربیگری روح، هفته چهارم، عنصر خاک)

موکتی

هفت قانون معنوی موفقیت بر پایه نظریه اصول هفت گانه

موکتی

روز بیستم مربیگری روح، بال های عشق خود را بگشایید (هفته سوم، عنصر آتش)

موکتی

ارسال نظر