خودشناسی عرفان

آزادی و اختیار، موهبتی از شکوه الهی و عظمت انسان در لوح آفرینش

آزادی - اختیار - خودشناسی

آزادی انسان موهبتی الهی:

انسان در خود هرگونه آزادی را مهیا دارد؛ رنج و شادی تماما بستگی به خود انسان دارد؛ اگر سرور و شادی را در بوم نقاشی خود رسم کنید جز شادی چیزی را تجربه نخواهید کرد؛ این آزادی، همان شکوه الهی است؛ چرا انسان ها این همه پریشانی خاطر دارند؟ بسیاری از انسان ها نادان هستند و نمی دانند که چه نقشی را روی این بوم سفید بکشند؛ عظمت انسان همینجاست؛ شکوه انسان در همین آزادی است که بزرگترین نعمت خداوند به انسان است؛ هیچکدام از حیوانات این اختیارات را ندارند.

آزادی و اختیار در انسان:

بجز انسان برای همه چیز برنامه ریزی شده است؛ یک گل سرخ، گل سرخ باقی خواهد ماند و اختیاری ندارد که خود را به یک گل نیلوفر تبدیل کند؛ انسان می تواند همه چیز را تجربه کند؛ تو یک نقشه ثابت را حمل نمی کنی، انسان می تواند خود را خلق کند ( خود آفرینی ).

همه چیز به خود تو بستگی دارد تو می توانی یک بودا شوی یا یک چنگیز؛ می توانی یک مراقبه گر یا یک قاتل باشی؛ یادت باشد هر کاری را که تو می کنی مسئول خود تو هستی.

غرور و شهوت دو عاملی هستند که باعث بیچاره وار زندگی کردن انسان می شوند.

«سالک صبح که از خواب بر می خیزد زندگی را با سلام و صبح بخیر گفتن به ائمه شروع می کند.»

زندگی انسان به مثابه یک لوح سفید:

زندگی نه رنج است و نه لذت؛ زندگی هر دوی اینهاست؛ واقعیتی که در ماست و آنرا هنوز درک نکرده ایم؛ زندگی یک لوح سفید است که بسیار هنرمندانه باید آنرا نقاشی کرد؛ هدف یک مرشد، رساندن اطلاعات آنچنانی نیست، چون این کار یک دانشمند است؛ کار یک مرشد بوجود آوردن یک تحول در انسانهاست.

مفهوم آزادی با ترک عادات در زندگی:

زندگی واقعی ترک عادات است؛ همه انسان ها خودشان اولین کسی هستند که خود را اسیر می کنند؛ به کرات شنیده ای که عادات بد خود را رها کن؛ ما می گوئیم که هیچ فرقی بین عادت خوب و بد نیست؛ بایستی یاد بگیری که تمامی عادات بد هستند.؛ اگر این چنین باشی هر لحظه از زندگی تو آزادی خواهد بود و این زندگی یک زندگی انقلابی است.

تذکر : به خاطر داشته باش زمانی که می خواهی برنامه های گذشته خود را به دلیل سودمند نبودن کنار بگذاری، به خاطر قواعدی که در گذشته برای تو داشته اند هرگز از آنها انتقاد نکن.

کنار گذاشتن عادات:

کنار گذاشتن عادت های قدیمی و خانه تکانی باید بدون احساس گناه صورت گیرد؛ با حذف برنامه ها مواظب باش که از طرف خشونت وسوسه نشوی، چرا که با کمک آنها به این جا رسیده ای؛ آنها را دوست داشته باشید چرا که به شما نیرو داده اند تا برای رسیدن به مراحل بعدی آماده گردید؛ هر کاری را که انجام بدهی دیر یا زود تبدیل به عادت خواهد شد؛ در آن لحظه که متوجه این عادت شده ای سریع آن را کنار بگذار؛ چرا که این عادت ها تو را به عقب بر خواهد گرداند.

«پس هر عادتی را که کنار گذاشتی چه خوب و چه بد احساس گناه نکن.»

مفهوم عادت:

عادت یعنی بدون عشق انجام دادن کارها؛ بدون آگاهی و غریزی و اتفاقی انجام دادن؛ تو نسبت به علایق مردم به خصوص پدر و مادر و پدر بزرگ و مادر بزرگ احساس مسئولیت کاذب می کنی و این چنین خود را محدود می کنی؛ مادر تو چیزی را به تو آموخت که می دانست و فکر می کرد که برای تو مناسب است؛ اما ساختار اجتماعی تغییر کرده و زندگی کنونی تو با زندگی گذشته مادر تو به کلی فرق دارد؛ چگونه افکار مربوط به گذشتگان پدر و مادر و خواهر و… برای همیشه می تواند آموزگار تو باشد ؟!

انسان پدیده ای پویا و رو به تکامل:

انسان پدیده ای متشکل از چند عامل و موجودی رو به تکامل است؛ هر روز اتفاقی جدید می افتد؛ هر روز برای فهمیدن و جذب چیزهای جدید، چیزهای قدیمی را دور بینداز و فضایی را بایستی فراهم کنی که بتوانی جدیدها را جایگزین قدیمی ها کنی.

آگاهی دادن به کودکان به جای دیکته کردن عقاید و عادات:

پس به خاطر داشته باش که به کودکان خود قوانین ثابت و برنامه های خاصی ارائه ندهید؛ به بچه های خود آن آگاهی و شناخت را بدهید که بتوانند چگونگی هر چیز را ببینند و قوانین مربوط به خود را پیدا کنند؛ به جای دانش به بچه های خود آگاهی دهید، به طوری که در هر زمان و در هر کجا راه خود را پیدا کنند.

به بچه ها بیاموزید که شجاع باشند به طوری که بتوانند هر چیز غلط در برنامه خود را تشخیص دهند و آن را کنار بگذارند و این یعنی عشق.

اگر چیزی به دست و پایت است و در بند عادات و عقاید هستی عاشق نیستی…

 

لطفا از پیج اینستاگرام ما بازدید فرمایید

پست های مرتبط

مربی‌گری روح سفری برای کشف حقیقت درونی خود و زندگی (قسمت اول)

موکتی

روز دوم تمرین مربی گری روح، تعهد به تغییر زندگی‌تان (هفته اول، عنصر هوا)

موکتی

سیر تکامل روح از ازل تا ابد و هبوط و گذر از هستی به نیستی و انحلال در کل

موکتی

1 نظر

ناشناس ۱۹ دی ۱۳۹۸ در ۱۱:۲۷ بعد از ظهر

سلام.لطفا مستندوفیلم معنوی رادرتلگرام بیشترارسال کنید…خیلی سپاسگزارم

پاسخ

ارسال نظر